Respublika axborot-kutubxona markazi
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot Texnologiyalari Universiteti kutubxonasi
Alisher Navoiy nomidagi O'zbekiston Milliy kutubxonasi
O'zbekistonda oxirgi yillarda kutubxona va arxiv muassasalarining faoliyatini zamonaviy axborot texnologiyalari, jumladan, axborot texnologiyalaridan foydalanib, yangi darajaga ko'tarish bo'yicha jadal ishlar olib borilmoqda. Hukumat tomonidan belgilangan maqsadlaarni zabt etishning asosiy omillaridan biri - yosh mutaxassislarni sifatli tayyorlash hisoblanadi. Xususan, talabalarga kutubxonalarda raqamli axborotlarni saqlash va qayta ishlashga doir bilimlarni berish talab etiladi. Ushbu o'quv qo'llanmada "Raqamli axborot xizmati" fan doirasida yaratilgan bo'lib, uning maqsadi talabalarga raqamli axborotlar turlari, xususiyatlari va ularni qayta ishlab multimedia mahsulotlari, elektron nashrlar yaratish, raqamli axborotni avtomatlashtirilgan kutubxona tizimlaridan va internetdan qidirish va foydalanuvchilarga taqdim etish, kutubxonalarda xizmat ko'rsatish jarayonida resurslarga bo'lgan mualliflik huquqlariga rioya qilish haqidagi bilimlarni berish hisoblanadi.