Darslikda O'zbekistonda arxiv sohasining rivojlanishi tarixi, uning huquqiy-me’yoriy asoslari va arxiv ishining tashkil qilinishi, arxiv muassasalarida fondlarni jamlash, hujjatlar bilan ishlash, ularni turkum lash, sharhlash, kataloglashtirish, ro'yxatdan o'tkazish, qayd qilish, ulardan foydalanish va mazkur jarayonlarga taalluqli bo'lgan hujjatlarni rasmiylashtirish, shu- ningdek, arxiv sohasini boshqarish hamda avtomatlashtirish mavzulariga oid nazariy va amaliy ma’lumotlar o'rin olgan. Darslik O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta’lim vazirligining 2017-yil 28 iyundagi 434-sonli buyrug'iga asosan nashrga tavsiya etilgan. Darslik PZ-20170928749 raqamli “O'zbekiston mustaqillikka erishishining tarixiy shart-sharoitlari ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy va madaniy om illar” mavzusidagi amaliy loyiha doirasida tayyorlandi.